Etusivu > Tilaa > Pihakalenteri

Suosittu Pihakalenteri 2009/2010 on ilmestynyt!

Pihakalenteri on tilapäisesti loppu!

Kalenterin vuosi alkaa huhtikuusta, jolloin uusi kausi puutarhassakin pääsee alkuun ja jatkuu maaliskuulle 2010 saakka! Tekijöinä ovat puutarha-alan rautaiset ammattilaiset.

Aarno Kasvi valottaa taas puutarhan hoidon saloja kokeneen puutarhurin otteella. Hänen tämänkertaisena aiheena on "Oikea puu oikealle paikalle". Teemasivuilla maisema-arkkitehti Saila Roution aiheena on Ruukkupuutarha, ja suunnitteluhortonomi Monica Äijälä opastaa, kuinka rakennat kivipuutarhan. Kalenterissa ovat myös pensaiden ja puiden leikkaustaulukot. Jokaisen kuukauden yhteydessä on esitelty jokin yrtti timjamista sitruunamelissaan.

Kalenterin päivyriosassa sivulle mahtuu viikko nimipäivineen ja juhlapyhineen. Joka aukeamalla on ideoita ja niksejä pihan ja huonekasvien hoitoon kauniine kuvineen. Puutarha-agronomi, toimittaja Säde Aarlahti jakaa niissä tietämystään ja innostustaan. Tilaa muistiinpanoille on kuukausittain, sillä kalenteri on todellakin suunniteltu puutarhurien ehdoilla.

Paksut pahvikannet ja kierreselkä takaavat kalenterin kestävyyden. Kalenterissa on 228 sivua. Kalenterin ominaisuuksia on myös uudistettu; paperi on muun muassa saanut mattapinnan, jotta kirjoitusjälki ja kuvat pysyvät entistä siistimpinä.

Pihakalenteri on tilapäisesti loppu!


 
 
Etusivu > Tilaa > Pihakalenteri
PALVELUKORTTI »

Arvostele uusin lehti!



Tilaa Oma Piha



Tilaa Pihakalenteri



Tilaa Oman pihan
ötökät -kirja
28.5.
Museon ekologinen puutarha
30.5.
Puutarhafestivaali Portugalissa
31.5.
Kenkäveron kesä
1.6.
Jukka Rintala Visions -näyttely
1.6.
MosaiikkiMiljöön näyttely ja studio
 
Anna hakusana:

 
PUUTARHA-Sanomat
 
Puutarhatilastot
 
EVIRA
 
Yhdistykset yms.
 
 



Etusivu | Uutiset | Artikkelit | Tapahtumat | Palvelut | Palvelukortti | Omapiha

© 2009 Omapiha