Arja Myllyneva
Siirrytään Etelä-Eurooppaan: harjaneilikoita
Mitä enemmän omaa palstaansa hoitaa sitä suurempia monikymmenvuotisia
perennoja sieltä löytää. Nyt on käynyt niin, että eri väriset harjaneilikat ovat pukanneet pintaan monenvärisiä kukintoja. Dianthus (kaksikukkainen), barbatus(parrakas), kohokkikasveihin kuuluva nerous. Perhoseni rakastavat harjaneilikoita ja niitä on usean eri värisiä. Tervetuloa vaan tänne Kerman kavalle ihmettelemään!


heinäkuu 14. 2010 kello: 23:32
Oiii ihania! Noita ihanuuksia minulla ei vielä olekaan, mutta tänä kesänä saan kai ystävältäni siemeniä. Tulisin viivana noita nuuhkimaan ellen olisi maailman toisessa ääressä autiolla saarella (tai no jotain sinnepäin)
heinäkuu 15. 2010 kello: 10:23
Tervetuloa vaan Saila. Nämä juurakot varmasti säilyvät ja antavat kukoistusta – ei meinaan tartte huussin taakse viedä. Tänään löysin vielä punaisen harjaneilikan!