Oma PIHA -lehden blogi

Saila Routio

Onnellinen marhanliljan omistaja

En ollut koskaan kuullutkaan marhanliljasta, ennen kuin muutama vuosi sitten Rea Peltola ja Vesa Koivu puhuivat tästä komeasta, kellanruskeakukkaisesta liljasta. Heräsi kiinnostus, vaan melkein missään en ole komistusta nähnyt, ainoastaan ei-kukassa eräällä porvoolaisella pihalla.

Uusimmassa Oma PIHA -lehdessä on Pirkko Kahilan kattava artikkeli varjoliljoista. Marhanlilja on varjoliljan risteymä täpläliljan kanssa, joten se on myös päässyt mukaan artikkeliin. Aah, mitä kuvia. Ooh, mikä marhanlilja! Väri kuin leijonan harjassa, puhdasta hunajaa.

Onko siis ihme, että kun Oma PIHA -porukan kesäretki suuntautui Lepaan viini- ja puutarhatilalle, aloin hihkua. Siellä taimimyymälän pöydällä oli somassa rivissä muutama marhanliljan taimi.

Vanhempieni entisen puutarhan jälkeläiset varjoliljat saivat nyt kellanpunaisen kaverin.

2 kommenttia | Jätä oma kommentti

Jätä kommentti