Oma PIHA -lehden blogi

Henrietta Pitkänen

Silmujen aika

Nyt on erityinen vaihe keväästä, kun tulevan vehreyden vasta aavistaa päivä päivältä paisuvissa silmuissa. Vain hieman lisää lämpöä ja tuomet ja koivut saavat hiirenkorvat, mutta sitä ennen ehtii vielä luoda tarkemman silmäyksen siihen, millaisista kääreistä ne lehdet oikein puhkeavat.

Pensaiden ja puiden silmujen väritys on vaihtunut talven maanläheisistä väreistä kirkkaampiin. Ja niiden muotokin muuttuu: esimerkiksi hevoskastanjan oksien päissä kynttiläsilmut pullistuvat ja pullistuvat ja avautuvat lopulta suuriksi lehdiksi. Angervopensaiden oksat näyttävät siltä, kuin ne olisivat vaaleanvihreää pitsiä ja aronian silmut leiskuvat punaisina.

Marja-aronian puhkeamaan valmistautuva silmu.

Vielä kerkeää harrastaa myös silmutunnistusta perennaistutuksissa. Se vasta hauskaa onkin: mikäs näistä olikaan se tyräkki ja mikä inha rikkaruoho… Onneksi joukossa on myös helppoja (ja aika hienon värisiä) niin kuin vaikka pionit ja maksaruohot.

Yrtti-iiso (Agastache foeniculum) on monivuotinen hyötykasvi, jonka vastapuhjenneet lehdet ovat saman väriset kuin kukkatähkät myöhemmin kesällä. Kasvi on kimalaisten ja perhosten suosikki.

Jätä kommentti