Saila Routio
Paljastus
Aprilliä, aprilliä, syö silliä, juo kuravettä päälle!
Ihan Pihalla -blogin tämänvuotisen Kurkiaura matkalla pohjoiseen -aprilliblogipilan takana on Eero Miettunen.
“APRILLIÄ, SYÖ SILLIÄ! Ei se ole päivän kuva, vaan viime vuodelta. Eikä kurjet ja lentokone kohdanneet. Sehän on trikkikuva eli tehty kahdesta eri kuvasta. Sen sijaan kurjen poikasesta viime keväänä jossakin Hankoniemen suolla otettu kuva on oikea”:
Olemme eilisen aikana Eeron kanssa kumpikin varmaan nauraneet partaamme tahoillamme, tai ehkä tässä pitää myös paljastaa sekin ettei minulla ole partaa ;-)
Valitettavasti minun on siis todettava, ettei upea kuva ollut minun! Kiitos vaan kehuista! Eero ottaa ne varmasti mielellään vastaan. Lopuksi on lohdutettava, että muutamia kurkiauroja on jo bongattu Suomessa, joten mahdotonhan tuo kuva ei olisi ollut. Ettei teistä höynäytetyistä tuntuisi niin nololta.
Hihihi!


huhtikuu 2. 2010 kello: 16:05
Typerä aprillipila, koska kuva julkaistiin maaliskuun viimeisenä!!! Ei naurata!
huhtikuu 2. 2010 kello: 16:17
Haa, kuva julkaistiin itse asiassa aprilipäivänä, mutta WordPressimme aika-asetukset ovat väärin. Niihin en valitettavasti päässyt kajoamaan.
huhtikuu 2. 2010 kello: 16:57
Hei, piti vielä sanoa, jos joku pahastui (vaikka Heikin osalta kommentti taisi olla enempi huumorin puolella ;-) ), että ehkäpä olin hiukan liiankin vahingoniloinen. Minua nimittäin aina höynäytetään, koska uskon kaiken. Eikä minulle ikinä tule mieleen huijata. Nyt kun Eerolta tuli tämä aprillijuttuehdotus, olin kerrankin niin iloinen siitä että olin höynäyttäjänä! Eka kerta, you know…
huhtikuu 2. 2010 kello: 17:24
Aina ei pila onnistu. Etenkin jos vielä kerrotaan vakuuttavasti kuvasta. Radiossa Ylenaikaisen kuvamanipulaatio ja uutinen uudesta eläimestä oli hyvin tehty aprillipäivän juttu luonnon ilmiöistä.
Luonnon kuvaamisessa taito on kameran takana, eikä koneen ääressä. Manipulaatiot painivat omassa sarjassaan. Kuva oli hyvä, sillä voisi vaikka osallistua Kuusamon luontokuvakisan Luovaansarjaan, mutta ei Luomusarjaan. Menestystä Eerolle ” valitsemallasi” tiellä.
huhtikuu 2. 2010 kello: 18:18
Hei!
Pyydän nöyrimmästi anteeksi niiltä ihmisiltä, jotka eivät ymmärtäneet huumoriani eli kerran vuodessa tapahtuvaa kuvamanipulaatiotani aprillijutun merkeissä. Hyvää pääsiäisen jatkoa ja kevättä kaikille!
huhtikuu 3. 2010 kello: 14:02
Hah haa, loistavaa! Harmi kun en nähnyt tätä jo torstaina, olisi taatusti uponnut tämäkin. Tänä vuonna tuli ennätys, minua onnistuttiin höynäyttämään kahdesti.
Olin jo ilmoittautumassa mukaan kaikkien alojen tukilakkoon protestiksi Radio Rockin toimiluvan poistamisesta… Kun sitten pilan paljastamisesta juuri nolattuna sain puhelun, että nyt poikani sai niin ison kuhmun kaatuessaan, että pitää varmaan lähteä käymään sairaalassa, olin taas jo täysillä menossa!
huhtikuu 6. 2010 kello: 13:18
Voi teitä tosikkoja… kiva kun joku keksii hauskaa höynäytettävää… muhun osui ja upposi aivan täysillä:)