Saila Routio
Tästä haaveilen

Jotenkin pidän näistä hortensioista, joissa on kevyt, lättänä kukinto. Ne ovat minusta kauniimpia kuin pallomaisesti tai muuten suurena terttuna kukkivat. Kukat näyttävät olevan sopusuhdassa pensaan kanssa.
Kuvan hortensia voi olla esimerkiksi Hydrangea serrata ‘Blue Bird’, kuvattu Irlannin länsirannikolla. Upea hortensiapuska saa jopa hylätyn asuntoauton näyttämään siedettävältä!
Toinen hortensia, johon olen rakastunut, on samettihortensia (Hydrangea anomala ssp. petiolaris). Sen lehdet ovat suuret, nukkapintaiset ja viidakkomaiset.
Onkohan jollakulla kokemuksia näistä hortensioista Suomessa? Olisiko mitään mahiksia saada yllämainittuja menestymään esimerkiksi Turun saaristossa..?

helmikuu 9. 2010 kello: 12:51
Azoreillakin oli sinisiä ja lättäkukkaisia hortensioita. Ne ovat saaren alkuperäinen- ja villilajike, joka todella puski kukkansa vaikka pellon reunalle. No, olot Suomeen verrattuna on ehkä toiset, mutta varmaan joku on tuonut matkamuistona puskan, toivottavasti kertoo kokemuksista. Azorieiltahan saa luvallisesti tuoda kasveja tuliaisiksi.. ilman että tarvitsee piiloitella kassinpohjalle.
helmikuu 9. 2010 kello: 20:32
Jaa! Pitääpä mennä Azoreille katsomaan. Olen nähnyt kuvia (mm. Oma Pihassa, heh!). Kauniita ovat!