Oma PIHA -lehden blogi

Jouko Tikkanen

Oma PIHA kannustaa kesätapahtumiin

op200904_kansiOma PIHA -lehden juhannusnumero menee tänään maanantaina postiin eli Itellaan. Toivottavasti Kusti polkee sovitun mukaisesti ja tilaajat saavat lehden käsiinsä torstaina. Samana päivänä lehden on määrä olla Lehtipisteissä irtonumeron ostajien saatavilla.

Haastan pääkirjoituksessa jokaisen osallistumaan ainakin yhteen kesätapahtumaan. En tarkoita Pori Jazzeja, Madonnan konserttia tai mitään muutakaan massakokoontumista. Jokaisella paikkakunnalla on omaleimaisia, innostuksen vallassa toteutettuja tapahtumia. Suosittelen vaikkapa kesäteatteria.

Viime viikonvaihteessa toteutin oman osuuteni. Kävin ensimmäistä kertaa Iitin musiikkijuhlilla. Kokemus oli erityisen mieluisa paitsi musiikin niin myös ympäristön puolesta. Iitin kirkonkylä on vuonna 1990 valittu maan kauneimmaksi kyläksi.

Kävin iltapäiväkonsertissa Iitin Vanhassa Pappilassa ja iltakonsertissa Iitin kirkossa.  Se on Suomen arvokkaimpiin kuuluva yli 300-vuotias puinen ristikirkko. Vanhan Pappilan miljöö Kymenvirran rannalla oli aivan fantastinen kamarimusiikkitapahtumalle.

Iitin musiikkijuhlat on kolmipäiväinen tapahtuma. Juhlat huipentuvat pianonkantoon Hiidenvuoren muinaislinnapaikalle ja keskiyön konserttiin siellä. Tämä kuten jazzit Pitokartano Kurjenmiekassa jäivät vielä kokematta, joten on hyvä syy tulla ensi kesänäkin pianisti Laura Mikkolaan kokoamille Iitin musiikkijuhlille.

2 kommenttia | Jätä oma kommentti

  • 1 Ahven kirjoitti:

    Juu, jazzia on monellakin paikkakunnalla Korppoossa on heinä-elokuun vaihteessa taas Sea Jazzit. ei oo pakko Poriin asti mennä, vaikka siellä muuten onkin kiva käydä. Ja oman “down by the laituri”-tapahtuman voi itse pitää saunarannassa kaveriporukalla.

  • 2 vegqtg kirjoitti:

    IrdR4M ezbrhkqcfdva

Jätä kommentti